PODENCO CANARIO

Podenco canario je plemeno chované především na Kanárských ostrovech. Tento odolný lovecký pes vhodný k lovu králíků ve velmi tvrdých klimatických a geografických podmínkách má kořeny v loveckých psech, kteří byli na ostrovy zřejmě dovezeni Féničany při jejich obchodních cestách.

Z pohledu lovce a chovatele …

Kanárští podenkové jsou na ostrovech chováni především jako lovci. Na španělském území je stále povolen tradiční způsob lovu a majitelé podenků jsou v drtivé většině aktivní lovci. Chovatelských stanic, jak jsou známy v našich podmínkách, je málo a určitě to pro místní není důležitým cílem. Tím, co je opravdu sledováno, je předávání silného loveckého instinktu, výborného čichu a zraku, zdraví a lehkosti pohybu. Tak tomu bylo po staletí a výsledkem této “činnosti”, tohoto výběru je dnešní podenco canario. Existují dvě polohy vnímání tohoto psa. Pes, který nejen charakterově, ale i morfologicky odpovídá standardům sepsaným v 80. letech 20. století, a pes lovec, který zde byl po celá dlouhá staletí.

Na ostrovech se říká, že krásný pes není dobrý pes a že fyzická krása, tedy sledování oficiálních standardů, není důležitá. Proto jsou zde označováni za podenky psi, kteří se fyzicky od sebe velmi liší. Z pracovního hlediska, z hlediska lovu, jsou jejich vlastnosti zachovány a jsou si tito psi naopak velmi podobní.

Rozmanitost je viditelná například na barvách psů. Dle standardu je povolená pouze “červená” (od světle oranžové až do červeno-hnědé) a čistě bílá a jakákoliv kombinace těchto dvou barev. Žádoucí je bílá špička ocasu. Tyto barvy psů jsou nejčastější, na ostrovech se ale často objevují ještě další (FCI neuznané kombinace) jako čokoládově hnědá v kombinaci s bílou a černá v kombinaci s bílou. Dokonce jsou občas viděni i čistě bílí, lehce “pihatí” a čistě černí podenci. Někteří chovatelé a lovci by tyto barevné varianty rádi viděli jako uznané, nicméně většina z nich si stojí za tím, že červená s bílou jsou geneticky nejčistější a nejlépe odpovídají původním psům na Kanárské ostrovy dovezeným

Pohledem člověka, který kanárského podenka adoptoval jako společníka …

Podenco je pes, který z Vás dokáže vytáhnout to nejlepší. Je to citlivá duše a žádné Vaše škobrtnutí (nespravedlivý trest nebo zbytečné plácnutí) nebude jeho duší zapomenuto. Majitel podenka si musí uvědomit, že zlomit tohoto psa může za pár minut, ale napravit to může trvat klidně celý jeho život. Neznamená to, že nelze podenka důsledně vychovávat, ale znamená to, že místo vztekání pomáhá pozitivní upevňování toho, co Vy schvalujete, a ignorace psa v případě, že dáváte najevo nesouhlas. Ignorace podenka, odejmutí toho nejlepšího, což je bezpochyby jeho rodina a neustálý kontakt s ní, je pro psa nejvyšším trestem. Velkou část jeho povahy by se dalo nazvat slovem láska. Podenco miluje lidi, pochopitelně hlavně svoje, ale velmi dobře přistupuje také k cizím. Je dobrým a láskyplným společníkem dětí, je naprosto neagresivní. Podenco z nepříjemné situace odchází nebo utíká, nikdy nejde do přímého konfliktu. Mezi psy je to také výjimečně mírumilovné zvíře. Soužití zvládne s jakýmkoliv plemenem, naučí se respektovat dokonce Vaší domácí kočku (ty sousedovic ale určitě ne). Výběr dvou psů různých plemen by se měl (nejen u podenka) řídit pravidlem podobné energie psů. Váš desetiletý anglický buldok možná nového ušatého člena rodiny bude snášet, ale nebude ho milovat. Je jiný, jinak si hraje, neběhá jako vítr, zato umí dělat třísky z velkých polen. S chrtem nebo s dalším podenkem to bude jiné. Najdou velmi rychle společnou řeč a Vám přinesou spoustu radosti. Není to samozřejmě pravidlem, ale může být malým vodítkem.

Podenco je pes, jehož jednou z nejcennějších vlastností je jeho vytrvalost a fyzická odolnost. Tento aspekt plemene by neměl být nikdy opomíjen těmi, kdo by o vlastnictví tohoto psa přemýšleli! Nejde o to mít velkou zahradu, Vašeho psa to tam nebude bavit věčně. Jde spíš o to, že součástí adopční smlouvy o podencích by mělo být pořízení kvalitní sportovní obuvi, především jedná-li se o štěně či mladého jedince (ačkoliv podenco je aktivní pes až do pokročilého věku). Milujete-li běh, chůzi, jízdu na kole nebo dokonce psí sporty, dog cross, agility a to tak, že pravidelně, a sháníte společníka, pak Vám z celého srdce podenka doporučujeme. Chcete-li ale elegána s roztomilými oušky na svůj gauč, pak byste se měli poohlédnout jinde. Podenco se Vám za nedostatek vybité energie nechtěně (ano, on to nemá v povaze, on je jen zoufalý) pomstí ničením věcí, zbytečným skákáním po všem a po všech, nervozitou, pobíháním, štěkáním. Pokud to budete myslet s podenkem vážně, velmi brzo zjistíte, že už zase dopnete kalhoty ze střední školy, že máte skvělou kondici a místo víkendové televize pořádáte úžasné výpravy po okolí. Spokojeně spící vysportovaný podenco je tou nejúžasnější odměnou. A vězte, že je jedno, budete-li mít psa v domě nebo v bytě.

Při debatách se zájemci či lidmi, kteří už měli s podenkem co do činění, se setkáváme s dvojí výslovností. Poprosili jsme tedy naši kolegyni Janu S., která dlouhá léta na Ostrovech žila a s adopcemi kanárských podenků v ČR začala, aby se nám podívala do slovníků a odborné literatury.

PODENCO X PODENGO

V češtině se velmi často objevují dvě nebo tři varianty slova označujícího tento typ plemene, tedy varianta podenco/podenko a podengo. Kladla jsem otázky na lingvistických i podenkářských fórech a sama se stoprocentně přikloňují k používání slova podenco, tedy u plemene podenco canario. Proč?

Ve španělštině existuje pouze varianta podenco a vyjadřuje přesně toto:

podenco, -ca  Se aplica al perro que tiene la cabeza redonda, las orejas tiesas, la cola enroscada y las patas fuertes y largas; su gran olfato, vista y resistencia hacen de él un perro sagaz y hábil para la caza: el podenco es algo más pequeño, pero más robusto, que el lebrel.

podenco (ve španělštině povolené přechýlené femininum podenca) se používá pro psa s kulatou hlavou, vztyčenýma ušima a silnýma a dlouhýma nohama; jeho skvělý čich, zrak a odolnost z něho dělají bystrého psa vhodného k lovu. Podenco je o něco menší ale robustnější než chrt.

Zdroj: The free dictionary

Slovo podenco vzniklo z řeckého podo, podos, tedy nohy (odtud podologo-pedikér), jedná se tedy přímo o velmi nohatého psa 🙂

Slovo podengo znamená to samé, jen se jedná o portugalský výraz. Proto se nejvíce užívá v souvislosti s plemenem podengo portuguéz, u něhož je toto nejen místní, ale i oficiální mezinárodní označení. Podobně jsou původem (bereme-li v úvahu dnes ustálená a FCI uznaná plemena, prapůvod všech těchto psů je úplně v jiné části světa) španělští podenco ibizenco nebo podenco canario označováni právě pouze slovem podenco a pod tímto jménem jsou známí po celém kynologickém světě. V anglosaské části rádi hovoří třeba o Ibizském podenku jako o Ibizan Hound, u podenco canario k tomu zatím nedošlo, což možná souvisí s tím, že není v Evropě ještě plemeno tolik rozšířené. Česká varianta vhodná k českému skloňování je varianta podenko-podenkové-podenka apod.

… převzato z Janiných stránek www.podencocanario.cz