historie a charakter plemene

Původ kanárského podenka sahá do Egypta a vychází ze stejného typu psa, který je základem také pro faraonského psa. Na Kanárské ostrovy bylo mnoho těchto psů přivezeno během obchodních cest zřejmě Féničany, Řeky nebo obyvateli starověkého Kartága nebo možná dokonce samotnými Egypťany. Řadí se tedy mezi nejstarší rasy na světě a jejich stáří je dle vykopávek, reliéfů, soch i jiných pramenů odhadován až na 7 tisíc let. Další významnější zmínky o loveckých psech na ostrovech začínají asi před 400 lety. Odjakživa byli používáni na lov malých lávových králíků, což dost razantně ovlivnilo jejich tělesnou stavbu.

Mezi jedno ze španělských plemen byl podenco canario uznán a zařazen v roce 1982 v Cordobě. O pět let později (24.7.1987) na valném shromáždění FCI v Jeruzalémě byla rasa podenco canario uznána také na mezinárodní úrovni. V tuto chvíli loví s těmito psy na několik desítek tisíc lovců.

Kanárský podenco má dvě charakterové roviny – lovec a společník. Pokud je jedna z nich potlačena či úplně ztracena, je ztracena i část jeho krásy…

 

Podenco canario: lovec

Odolný, tvrdý a schopný lovec, který se nezalekne jakéhokoliv terénu.

Známý svou výdrží a odolností vůči žízni, hladu i velmi vysokým teplotám.

Pes, který myslí a rozhoduje se při lovu zcela nezávisle na člověku. Zároveň vyniká dokonalou spoluprací mezi ostatními členy smečky.

Není nikdy agresivní, útočný. Je schopný lovit a pracovat ve smečce bez častých  konfliktů mezi psy stejného pohlaví.

 

Podenco canario: společník

Směs obrovské dávky energie, lásky a elegance.

Věčně mladé štěně vždy připravené k průzkumu neznámého.

Radostný, život si užívající tvor, ostražitý i jemný zároveň.

Citlivý – pozor na nespravedlivé tresty!

Věrný svému pánovi, toužící být s ním a jeho rodinou v neustálém kontaktu.

Milující lidi, láskyplný společník dětí, naprosto neagresivní.