naše zásady a pravidla

Upozornění: Veškeré texty náleží spolku Lanzpodenco, z.s., kterým byly vytvořeny. Kopírování a jakékoli produkování textů, souborů, fotografií a vizualizací je bez vědomí a výslovného souhlasu spolku přísně zakázáno. V případě zájmu o naše texty o podencích nás neváhejte kontaktovat na adopce.lanzpodenco@seznam.cz, abychom se případně domluvili na uvedení zdroje apod.

Jak jste již dočetli v sekci “Co musíte znát před adopcí”, adopce přes spolek Lanzpodenco má stanovena určitá, pro nás velmi zásadní pravidla. Svět adopcí se radikálně změnil a v mnoha podobách se už neslučuje s našimi zásadami. Proto, prosím, projděte před adopcí tyto body, a pokud s některým nesouhlasíte, nebude adopce přes nás bohužel možná. Pokud ale najdete v těchto řádkách smysl, jste jednou nohou už nový majitel adoptovaného psa

KASTRACE

Podenkové, kteří jsou adoptováni přes spolek Lanzpodenco, jsou všichni kastrovaní. Neexistují výjimky a nikdy opravdu existovat nebudou. Předcházíme tím dovozu levných psů pro různé množitele. Adopce jsou dle našeho názoru o pomoci těm, kteří to opravdu potřebují. V našem programu tedy spíše potkáte psy dospělé, starší, ale také pejsky se zdravotními problémy nebo po nějakém úrazu.

VĚKOVÉ OMEZENÍ

Minimální věk psa k adopci je stáří kolem dvou let. Mladší psi nejsou voženi z několika důvodů. Ze zdravotních důvodů si nepřejeme kastrovat psy mladší 11-12 měsíců a dále se snažíme pomoci hlavně těm, jejichž šance na umístění na ostrovech je minimální. Specializujeme se tedy na psy dospělé, psí seniory a snažíme se všemi silami pomáhat handicapovaným jedincům. Dovoz psa mladšího 1,5 – 2 roky je předem dobře prověřen, podenco je velmi aktivní pes a pro tyto mladé jedince preferujeme zkušenější zájemce, ideálně někoho, kdo zná specifika primitivních plemen. Tedy výjimky děláme, ale pouze do rodin se zkušenostmi či s doporučením někoho, koho velmi dobře známe.

ADOPČNÍ SMLOUVA

Adopční smlouva je na přání předem poskytnuta k prostudování. Je to důležitá část adopce, která nové majitele zavazuje nejen k péči o zvíře, ale také k občasnému poslání informací někomu z našeho týmu a podobně. My se v ní zavazujeme k tomu, že v případě nutnosti si pejska vezmeme zpět k sobě a najdeme mu novou rodinu.

ADOPČNÍ SCHŮZKA

Na adopční schůzce se setkáte s někým z našeho týmu nebo s někým z majitelů, kteří sami zástupce tohoto úžasného plemene již vlastní. V žádném případě nám nejde o kontrolu Vašich hmotných a nehmotných statků či o zjištění frekvence úklidu ve Vaší domácnosti. Jde o to, abyste poznali podenka naživo. Porovnali jeho tělesné proporce s obrázkem; viděli, jak se, byť na návštěvě, chová; popovídali si naživo s majitelem o jeho zkušenostech s podenky; zeptali se na další doplňující otázky, které Vás napadnou či které vyplynou z rozhovoru.

Výsledkem takové schůzky by mělo být z Vaší strany ujištění sebe sama, že jste na tohoto aktivního pejska v mnohém odlišném od jiných psů (viz článek o primitivních plemenech) připraveni a ochotni mu velkou část svého času věnovat, že Vám nebudou vadit omezení typu chůze na vodítku apod. Z naší strany je to zjištění shody reality s údaji ve Vámi vyplněném dotazníku; ujištění se, že adoptovaný pejsek nebude bydlet venku, ale že bude mít doma své místo. Že rodina s dětmi prostudovala naše informace a je na soužití dětí s pejskem připravena; že zájemci počítají s větší denní dávkou pohybu atd.

Tímto v žádném případě nechceme zájemce odradit. Všechny rodiny s adopťáčky od nás si tím prošly a vydržely to s námi :). Jsme za adoptované pejsky zodpovědní. Navíc sami jsme také pejskaři, a jestli nám jde o něčí blaho, tak právě o blaho pejsků. V případě readopcí se o pejska postaráme a najdeme mu novou rodinu. Ale právě z důvodu dobré psychiky adopťáčka bychom rádi, abychom se takovým případům vyhnuli nebo jich bylo co nejméně. Navíc může se stát, že například při schůzce s námi zjistíte, že vhodnějším pejskem by pro Vás byl jiný pejsek z naší nabídky či psí plemeno naprosto odlišné.

DOVOZ “POUZE” KANÁRSKÝCH PODENKŮ

Chceme pomáhat a není nám lhostejný osud žádných psů. Nicméně do České republiky nechceme ve velkém vozit křížence. Těch je totiž v českých útulcích velmi mnoho a dovozem dalších snižujeme šanci na adopci českým psům. Pokud někdo chce toto velmi specifické plemeno, pak mu jej rádi pomůžeme dostat domů, ale nechceme pomáhat na jedné straně a tím škodit někde jinde. Navíc chceme alespoň trochu zaručit povahu plemene a to u kříženců nedokážeme moc odhadnout. Přesto při velmi vážném zájmu samozřejmě uděláme výjimku, nebojte se nás proto oslovit 🙂