co vědět před adopcí

Jak dobře známe historii Vámi vybraného podenka?

Vámi vybraný podenco k Vám poputuje z Útulku a Organizace pro ochranu zvířat a rostlin „SARA“ (Asociación Protectora de Animales y Plantas „SARA“) z jednoho z Kanárských ostrovů, z ostrova Lanzarote.

V útulku SARA se nacházejí podenkové, které tam odložili jejich majitelé, většinu lovci; podenkové, kteří byli odchyceni na ulici nebo dovezeni ze státních útulků (perrer), kde by je nečekal dlouhý život (doufejme, že nově přijatý zákon tuto smutnou skutečnost změní); a podenkové, kteří byli policií odebráni majitelům z vážných důvodů (téměř ze 100% jsou to otřesné podmínky, ve kterých psi žijí). Nastávají také situace, kdy se do útulku dostane fena ve vysokém stupni březosti, a proto se někteří psi už v útulku narodí a bohužel tam stráví pár let svého života.

U nalezenců je věk odhadován veterinářem útulku, o povaze nám toho nejvíce řeknou ošetřovatelé, kteří jsou se psy v každodenním kontaktu. Nikdy si ale nemůžeme být na 100% jistí, jak bude adoptovaný pejsek reagovat na ruch města, auta, změnu prostředí atd. Všichni naši psi však udělali velké pokroky a na mnohých z nich byste nepoznali, že po příletu do ČR to byla ustrašená, bázlivá a nejistá stvoření. S každým z nich ale bylo zapotřebí mít hodně trpělivosti, lásky a odhodlání. Pokud se rozhodnete pomoci, nesmí Vás první společný neúspěch odradit, a pokud neodradí, jste tím nejlepším, co naše psy mohlo potkat. Nakonec zjistíte, že jste daleko více získali, než dali.

Váš pes není výstavním psem, žádný z nich nemá průkaz původu, podenkové se zde chovají dle loveckých schopností a cení se dle své práce při lovu a ne dle výstavních standardů.

Pes nebo fena?

Spousta zájemců o adopci podenka preferuje fenky s odůvodněním, že jsou milejší, klidnější a poslušnější. Tento mýtus bychom Vám rádi vyvrátili. Všichni podenkové k adopci jsou kastrovaní. Jejich mírumilovnost, poslušnost a “vyklidněnost” je tedy opravdu srovnatelná. Z vlastní zkušenosti si dovolíme tvrdit, že kastrovaní psi jsou o maličko mazlivější a klidnější.

Zajímavostí by pro Vás mohlo být, že lovci na ostrovech feny preferují kvůli lepším loveckým instinktům. Jsou lepšími lovci, mohou být tedy trochu samostatnější než psi (nejen při lovu, ale přeneseně i ve společném soužití s Vámi). Výběr feny nebo psa je samozřejmě pouze a jenom na Vás, na přáních, požadavcích, možnostech a potřebách Vaší rodiny. Pouze bychom chtěli dát, i přes všechny zažité mýty a pověry, šanci i podenčím klukům, protože si ji opravdu zaslouží a jistě Vás nezklamou.

Proč jsou všichni podenkové k adopci kastrovaní?

Důvodem kastrování je především zamezení nežádoucího množení nebo dokonce touze vydělávat na psech, kteří si zaslouží jen a pouze skvělý domov a vlastní milující smečku. Útulek mimo svůj region nevydá žádného psa do adopce bez kastrace a my se s tím plně ztotožňujeme.

Jak starého psa můžeme vybírat?

Minimální věk podenka k adopci jsou cca. dva roky. Samozřejmě existují výjimky potvrzující pravidlo. Mladší psy nechceme s pravidelností dovážet z několika důvodů.

  • Ze zdravotních důvodů si nepřejeme kastrovat psy mladší 11-12 měsíců.
  • Snažíme se pomoci hlavně těm, jejichž šance na umístění na ostrovech je minimální. Specializujeme se tedy na psy dospělé (od dvou let), psí seniory a snažíme se všemi silami pomáhat handicapovaným jedincům.
  • Dalším důvodem je neskutečná aktivita a energie velmi mladých psů.
Soužití podenka s dalšími obyvateli Vaší domácnosti

Ať už jde o členy Vaší lidské nebo zvířecí rodiny, nemělo by s podenkem docházet k žádným problémům. Agresivní jedinci jsou totiž lovci „eliminováni“, a tudíž jde o neagresivní, hravé psy, kteří jsou vhodní jak k dětem, tak k dalším psům. V útulku psi navíc nejsou v kotcích po jednom, ale po dvou až třech, a složení psích obyvatel se v kotcích velmi často mění. Tudíž máme od ošetřovatelů podrobnější informace o tom, zda je daný podenco vůči jiným psům naprosto bezproblémový nebo si třeba zavrčí u misky s jídlem apod.

Mnoho adoptovaných podenků žije bez problémů s kočkami či dokonce fretkami a dalšími mazlíčky. Samozřejmě je na místě opatrnost! Hlavně na začátku se snažte předvídat a předcházet různým situacím. Na požádání Vám můžeme na začátek zapůjčit košík, pokud si nebudete jistí.

Anubis se svou kočičí kamarádkou (foto poskytla Petra Juliusová)
Anubis se svou kočičí kamarádkou (foto poskytla Petra Juliusová)

VIDA III

Vida s kočičím parťákem (foto poskytla Pavlína Rusnáková)
Vida s kočičím parťákem (fota poskytla Pavlína Rusnáková)

NOA a fretka II

Noa a fretka (foto poskytla Marta Mrázová)
Noa a fretka (fota poskytla Marta Mrázová)

Co se týká dětí, v útulku SARA velmi často venčí právě děti a nikdy nebyl žádný problém. Opatrní buďte u velmi malých dětí, aby je podenco v návalu radosti omylem neporazil. Někdy dokážou svou lásku projevovat divoce 🙂

VIDA A ANUBIS
Vida a Anubis
Anubis a jeho malá panička (foto poskytla Petra Juliusová)
Anubis a jeho malá panička (fota poskytla Petra Juliusová)
Jak probíhá adopční proces?

Pokud jste se rozhodli pro adopci kanárského podenka, budeme od Vás potřebovat vyplněný adopční dotazník, který Vám rádi zašleme. Po jeho vyplnění Vás budeme telefonicky či písemně kontaktovat. Je tedy dobré mít připravené dotazy, na které jste nenašli odpovědi ani na tomto webu, ani na naší stránce Lanzpodenco na facebooku. Moc rádi Vám na veškeré dotazy zodpovíme a se vším poradíme.

Po telefonickém rozhovoru s Vámi domluvíme adopční schůzku s někým z našeho týmu či s někým z majitelů, kteří sami zástupce tohoto úžasného plemene již vlastní. Jde o to, abyste poznali podenka naživo a případně se zeptali na další doplňující otázky, které Vás napadnou. Během tohoto procesu s Vámi neustále budeme v kontaktu a budeme s Vámi vybírat toho nejvhodnějšího psa právě do Vaší rodiny. Vybrané psy nelze rezervovat např. na půl roku dopředu. Je to z toho důvodu, že si útulek nikdy nemůže být jist, že o psa zájemce skutečně stojí, kdežto na druhé straně může být někdo, kdo mu domov může poskytnout okamžitě. Kdyby si tedy první zájemce rezervaci podenka rozmyslel, přijde tak pejsek bohužel o možnost domova a své vlastní rodiny. Ale není nutno zoufat, podenků je v útulku tolik (a stále přibývají), že i za půl roku, kdy pro Vás adopce bude teprve možná, jistě nějaké to ušaté štěstí společně vybereme.

Jaký je adopční poplatek, co vše zahrnuje a kdy se platí?

Po výběru konkrétního psa je nutno ještě před jeho příletem zaplatit adopční poplatek. Ten se skládá z 265,- EUR, které se hradí přímo na účet útulku Sara, a 800,- Kč jako příspěvek na provozní náklady spolku Lanzpodenco.

Adopční poplatek se tedy skládá z těchto položek:

85,- EUR poplatek útulku (pouze poměrná část skutečných nákladů útulku) za kastraci, vakcinaci, odčervení, pet pass a mikrochip (vše potřebné k převozu psa v rámci EU)

150,- EUR letenka psa do ČR

30,- EUR poměrná část nákladů na letenku přepravek zpět na Lanzarote (snažíme se zasílat 2 – 3 přepravky najednou, pokud to jejich váha umožní)

800,- Kč příspěvek na provozní náklady spolku (zejména na pohonné hmoty – cesty na letiště, na adopční návštěvy apod.)

Co se děje po zaplacení adopčního poplatku?

Po informaci z útulku o obdržení Vámi zaslaného adopčního poplatku, můžeme společně vybírat vhodné datum příletu (možnost příletu samozřejmě mapujeme už o něco dříve :)).

Co se týká data letu, jsme plně závislí na dobrovolnících, kteří jsou ochotni s sebou mimo svých zavazadel tzv. „vláčet“ i velkou přepravku se psem. Díky skvělým lidem, kteří naši činnost podporují, máme ale již spousty těch, kteří se nám sami hlásí, aby nám pomohli převézt buď přepravky zpět do útulku nebo naopak podenka do České republiky. Těmto všem lidem patří neskonalé díky, protože bez nich bychom neměli adopce jak řešit.

Zpravidla se nám podaří najít let do tří týdnů nebo dříve. Samozřejmě může nastat výjimečná situace či přestávka letů v zimních měsících, která v roce 2015/16 ale nenastala.

Naši-Vaši podenkové přilétají na Pražské letiště Václava Havla v ČR, a to bohužel ve velmi pozdních hodinách, což může být komplikací pro zájemce zdaleka, proto na ni upozorňujeme dopředu. Přílety bývají kolem půlnoci, někdy dříve, někdy později.

Jak dlouho let trvá, jak ho podenco prožívá a v jakém prostředí letí?

Let do ČR trvá cca 6 hodin. Vzhledem k délce letu je psům veterinářem podávána speciální zklidňující tabletka na cesty, díky níž je pejsek ospalý. Cílem je minimalizovat stres, kterým psi procházejí. Od vyzvednutí v útulku, přes převoz autem na letiště, kde probíhá ještě kontrola, při které musí být pes vyndán z přepravky a zase do ní zavřen, až po chvíli, kdy nakonec po 6 hodinové cestě letadlo přistane a venku čekají úplně cizí lidé, jiná země a tedy i rozdílné podnebí a teplota, rušné prostředí letiště atd. Pro pejska je tedy lepší být „utlumen“, protože je dost dobře možné, že mnohé z toho absolvoval poprvé ve svém životě.

Podenkové jsou s ohledem na velikost přepravky přepravováni v zavazadlovém prostoru, který je však klimatizován stejně či hodně podobně jako kabina cestujících lidí.

Co budete pro svého podenka před příletem potřebovat?

Obojek – obvod krku je zpravidla kolem 35 cm. Zejména zpočátku obojek opravdu velmi dobře utahujte, kdyby se pes něčeho polekal, aby se nevyvlékl a neutekl.

Anubis s obojkem typu martingal (černý s kytičkami) (foto poskytal Petra Juliusová)
Anubis s obojkem typu martingal (černý s kytičkami) (foto poskytal Petra Juliusová)

Nejoblíbenějším chrtím obojkem je MARTINGAL, který se přetahuje psovi přes hlavu a funguje podobně jako polostahovací obojek. Možností je i tzv. dvojí jištění, tedy martingal a ještě kšíry!

VIDA obojek
Vida s obojkem typu martingal (foto poskytla Pavlína Rusnáková)

 Vodítko – vybírejte kožené nebo textilní. V žádném případě nepoužívejte flexi vodítka, mohou poranit nejen Vás, ale i psa samotného. Spousta majitelů adoptovaných podenků si chválí HALTI ohlávku, jelikož psi z útulku nejsou moc zvyklí na pravidelné procházky na vodítku a často tedy tahají. HALTI ohlávka je výborným řešením do začátku, než si pes na vycházky zvykne 🙂

Ukázky zranění důsledkem používání flexi vodítka můžete najít zde.

Obleček – pokud adopce probíhá v zimním období, myslete na to, že rozdíl teplot v ČR a na Lanzarote je opravdu velký (na Lanzarote je např. 25°C, kdežto v Praze -15°C a méně). Rozdíl teplot může činit až 30 stupňů a více! Kanárský podenco navíc nemá podsadu a tudíž je v zimě obleček opravdu potřeba. Po adopci od nás dostanete slevu ve výši 25% na nákup u firmy Sofa Dogwear. Firma má v nabídce nejenom oblečky, ale i obojky, kšíry, náhubky, pelíšky atd.

Misky na vodu a krmení – výběr je samozřejmě pouze a jenom na Vás. Za nás doporučujeme s ohledem na životní prostředí misky keramické.

Pelíšek – každému vyhovuje jiná velikost, my doporučujeme rozměr 80 x 100 cm.

Přípravek na čištění uší a očí

Šampon – po příletu můžete Vašeho podenka vykoupat co nejdříve, klidně hned druhý den, pokud bude potřeba.

Hračky, kostičky k okusu – Opravdu doporučujeme, pokud máte rádi Váš stávající nábytek 🙂 Vždy samozřejmě zohledněte počet Vašich psů a jejich povahy. Myslete na to, že i v té nejvychovanější smečce může dojít bez dozoru majitele k roztržce, a tím pádem i k ošklivým zraněním psů!

Lékárnička – na doma i na cesty. Stačí v ní mít pouze to nejnutnější na první pomoc či lehká zranění. Lékárnička by měla obsahovat dezinfekci bez alkoholu, detoxikační gel jako první pomoc při otravě, pinzetu, nůžky, náplast, samodržící obinadlo (netrhá srst), kleštičky na klíšťata atd. Za náš tým doporučujeme lékárničku z e-shopu www.mameradipsy.cz/klub, ve které najdete nejenom výše jmenované věci, ale i nějaké navíc a hlavně brožuru, díky níž budete vědět, jak se zachovat při záchraně zvířecího života i při ošetření drobnějších poranění.

A nakonec pořádné boty pro Vás a Vaši rodinu 🙂 Podenkové jsou aktivnější psi, kteří milují pohyb. Pokud jste sportovci, můžete zkusit i koloběžku či kolo. Skvělá je i možnost proběhnutí se na zahradě, ale koho by bavilo se pohybovat stále ve stejném prostoru? Proto Vás prosíme, choďte se svými podenky i ven, přestože máte úžasnou zahradu. Mimo zahradu Váš pes může nasát nové pachy, slyšet jiné zvuky, a tím se pochopitelně unaví nejenom fyzicky, ale i psychicky, což je výhra hlavně pro Vás, protože doma bude podenco klidný a hodný a nebude Vám ničit byt či dům.

Kdo není moc aktivní, pomůžeme Vám vybrat dospělého či staršího psa, který je stále hravý a ve velmi dobré formě a přesto nemá přemíru energie jako velmi mladí psi.

A je tu přílet 🙂

Jak jsme již avizovali výše, přílety bývají bohužel kolem půlnoci. U každého příletu je VŽDY někdo z našeho týmu, kdo Vás nejenom psychicky podpoří, ale případně zodpoví poslední otázky atd.

Na letište s sebou budete potřebovat určitě obojek a vodítko, protože to, co Váš vybraný podenco bude mít s sebou, vždy vracíme do útulku. Dále nezapomeňte na sáčky na exkrementy. Ihned po příletu je totiž potřeba pejsky vyvenčit přímo na letišti, kde mezitím rozložíme přepravku, předáme Vám adopční smlouvu, pet pass a vyřídíme další formality. Bude přímo skvělé, pokud si vezmete i vlhčené ubrousky a nůžky. Náš tým se po zkušenostech snaží mít vše při sobě, ale stane se, že i my můžeme zapomenout. Nůžky jsou potřeba, pokud je přepravka již bez šroubů a je tedy „svázána“ plastovými přezkami. Vlhčené ubrousky využíváme, pokud se mimořádně stane, že se pejsek v přepravce pokaká. Stalo se nám to zatím pouze třikrát, ale jak se říká: „Štěstí přeje připraveným!“ 🙂

Naši podenčáci přilétají vždy na Terminál 2 (sjezd Přední Kopanina). Doporučujeme zaparkovat na venkovním parkovišti přímo před tímto terminálem. Parkovné tam vychází na 50,- CZK/hod. Auto tak budete mít nedaleko od vchodu, protože podenky si přebíráme na Příletech v přízemí.

Máme doma podenka! (aneb první dny doma)

Po přivezení podenka k Vám domů mu dopřejte klid, pocit jistoty a bezpečí, nevyvíjejte na něj žádný tlak. Pokud bude mít trošku průjem, může to být následkem velkého stresu a změny krmení.

Po několika dnech po adopci vezměte psa k Vašemu veterináři a nechte ho prohlédnout, zvážit a čtečkou zkontrolovat mikrochip. Nezapomeňte mikrochip, prosím, poté zaregistrovat! Návod, jak na to, najdete v sekci „Ke stažení“. V případě jakýchkoli nejasností se na nás samozřejmě obraťte, rády Vám pomůžeme. Registrace mikrochipu je totiž velmi důležitá v případě zaběhnutí nebo ztráty Vašeho miláčka. Pokud by byl totiž někde odchycen, snadno Vás jako majitele dohledají.

Pokud adopce probíhá v zimním období, myslete na to, že rozdíl teplot v ČR a na Lanzarote je, jak jste již četli výše, opravdu velký. Připravte si tedy alespoň provizorní (levnější) koupený nebo půjčený obleček a venčete pouze krátce. Procházky postupně zvolna prodlužujte, aby Vám podenco zbytečně nenachladl.

Co se týká krmení, v útulku jsou psi zvyklí na granule, ale je čistě na Vás, čím budete krmit. Někdo zůstává u granulí, jiní přecházejí na BARF, na který je možno přejít buď postupně, nebo zkrátka začnete rovnou BARFovat. Obě dvě varianty jsou dle knih přípustné, takže záleží pouze na Vás a Vašich zkušenostech.

Ohledně socializace Vašeho adoptovaného podenka je nutné si uvědomit, že Váš pes žil dlouhý čas v útulku, předtím možná s lovci. Nikdy nežil doma s lidmi, počítejte tedy s tím, že se bude VŠE učit stejně jako malé štěně. Nebude znát televizi, různé zvuky a ruchy, nebude vědět, že se čůrá pouze venku, jídlo se nekrade, protože je ho pravidelně dostatek, jízda autem je super, protože znamená výlet atd 🙂

V žádném případě svého podenka nerozmazlujte s odůvodněním, že je to chudáček z útulku. Opravdu ihned nastavte pravidla, která bude muset dodržovat. Jak jednou povolíte, těžko tuto svou chybu budete napravovat. Netolerujte tedy žádné špatné chování, a přesto k němu přistupujte s láskou a hlavně trpělivostí. Však je pro něj naprosto vše nové a ve všem tápe.

Mnoho psů bohužel přijíždí s hlubokými šrámy na duši. Pokud se Váš podenco něčeho bojí, neuklidňujte ho, neobjímejte. Pokračujte v tom, co jste dělali nebo zkuste odvést jeho pozornost. Dáte mu tím najevo, že se přeci vůbec nic neděje.

Trénujte odchody a příchody, aby si Váš podenco zvykl být doma sám po dobu Vaší nepřítomnosti. Máme vypozorováno, že spousta psů najednou neumí fungovat ve velkém prostoru, který mu ve Vašem domě nebo bytě nabídnete. Tito psi mohou ničit nábytek, být nečistotní atd., protože si s tak velkým prostorem najednou neví rady. Pomocí bývá omezení prostoru např. na jednu místnost (dáte mu tím co nejméně možností udělat chybu) a pár dní tréninku výše zmiňovaných odchodů a příchodů + nácvik hygieny. Omezení prostoru však dělejte opravdu pouze v době Vaší nepřítomnosti a po dobu, než se Váš pes vše naučí. Zásadně vybírejte místnost, kde se pes cítí dobře a je v ní rád! V době, kdy jste doma, nechávejte vše tak, jak chcete, aby to ve výsledku bylo, ale psa pečlivě hlídejte.